• Towar na zamówienie
BASILUR-CHINESE TEA-Tie Guan Yin
BASILUR-CHINESE TEA-Tie Guan Yin
BASILUR-CHINESE TEA-Tie Guan Yin
0

BASILUR-CHINESE TEA-Tie Guan Yin

26,95 zł
Brutto
2000000109

Chinese Collection: Tie Guan Yin

Jeśli chcecie sprawdzić swój charakter ( albo prawdziwość legendy ;) ) zapraszamy do zakupu.

Tie Guan Yin jest herbatą półfermentowaną typu Oolong.

Towar na zamówienie

Brak na stanie

Otrzymuje się ją poprzez prażenie liści, aby  zatrzymać  proces ich  fermentacji. Po tym etapie następuje formowanie listków poprzez ich zwijanie w charakterystyczne kuleczki.To jedna z najsłynniejszych i najbardziej cenionych  herbat chińskich (wymieniana jest w pierwszej dziesiątce najlepszych, według oficjalnych rankingów), dlatego   znajduje się w  menu dobrych chińskich restauracji na całym świecie . Jej tajemniczą nazwę wyjaśnia legenda.

Oryginalnie  Tie Guan Yin pochodzi z prowincji  Anxi i znana jest od XIX w.Popularne tłumaczenie  chińskiej nazwy tej herbaty brzmi Żelazna Bogini Miłosierdzia i pod taką nazwą znana jest koneserom herbat. Orientaliści  jednak zaoponują.

Guanyin, to w chińskim buddyzmie kobiecy  odpowiednik Bodhisatwy  Współczucia, Awalokitaśvary. Bodhisatwa jest istotą, która kierując się motywacją przynoszenia pożytku innym wstrzmuje swoje wejście w Nirwanę.  Dlaczego jednak herbatę nazwano na cześć Guanyin?

Legenda 

Nagroda za dobre uczynki

Według legendy  w wyjątkowo  biednej wiosce w prowincji Anxi  mieszkał kiedyś ubogi rolnik. Pewnego dnia zauważył w zaroślach opuszczoną świątynię  buddyjską, w której stała figura Guanyin. Nie było go stać na wyremontowanie świątyni, więc postanowił ją  chociaż posprzątać i  wykarczować zarastające ją krzaki.  Praca zajęła mu wiele tygodni.  Na koniec wyczyścił też  figurę i zapalił kadzidło. W nocy miał sen, w którym  Guanyin  przemówiła do niego. Powiedziała, że powinien udać się do niewielkiej jaskini za świątynią gdzie znajdzie prawdziwy skarb jako nagrodę za swe dobre uczynki. Wieśniak  udał się więc we wskazane miejsce i znalazł  tam sadzonki herbaty. Zabrał je na swoje pole i dbał o nie, aż powstała  plantacja herbaty . Ponieważ był dobrym człowiekiem,  roślinkami podzielił się z sąsiadami. Herbata okazała się znakomita  i zachwyciła przejezdnych kupców. Jej popularność szybko rosła, dzięki czemu uboga wioska podniosła się z nędzy. Skąd jednak tie (żelazna) w nazwie herbaty ? Niektórzy  uważają, że figura,  októrą zadbał wieśniak  była właśnie z żelaza,  jednak może też chodzić o wyjątkową właściwość suszu.  Suche  listki Tie Guan Yin są większe  i ciaśniej zwinięte co sprawia, że  waży ona  wyraźnie więcej niż herbaty innych gatunków przy tej samej objętości.

Herbata ceniona  za swój unikalny  słodki smak i  aromat przywodzący na myśl miód i orchidee – jednak uważajcie- według legendy tylko altruistycznie nastawiony do świata, uczciwy człowiek może rozsmakować się w herbacie będącej darem  Guan Yin. 

2000000109

Specyficzne kody

Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.

BASILUR-CHINESE TEA-Tie...

26,95 zł